Mały żeglarz

MISTRZ POLSKI

Dnia 22 października 2018 r. uczniowie z klasy 3b, na zajęciach żeglarskich pt."Mały żeglarz" gościli Pana Filipa Cieślaka zawodnika regatowego , Mistrza Polski 2018 w Giżycko, Mistrza Warszawy 2018 (Zalew Zegrzyński), Puchar Polski (wygrane wszystkie wyścigi w PPJK - Puchar Polski Jachtów Kabinowych) , PPJK w Klasie Tango . Żeglarz pokazał dzieciom filmy z regat, wyróżnienia jakie otrzymał za udział w regatach (medale, puchary, statuetki i inne), udostępnił do oglądania ciekawe publikacje żeglarskie, wytłumaczył na czym polega praca szkutnika, którą również się zajmuje, pokazał przy użyciu modeli podstawową trasę regat żeglarskich, wytłumaczył zasady i taktykę pływania w regatach. Przypomniał o zasadach bezpiecznego żeglowania - zakładania kamizelki - zaprezentował kamizelkę pneumatyczną. Uczniowie chętnie i czynnie uczestniczyli w zajęciach oraz zadawali mnóstwo pytań. "Mali żeglarze" umówili się na spotkanie z Mistrzem przy sprzyjających wiatrach nad Zalewem Zegrzyńskim pod Warszawą w maju lub czerwcu 2019 roku.
Spotkanie przygotowały nauczycielki, żeglarski: Małgorzata Lorkowska i Beata Bojanowska.

MAŁY ŻEGLARZ

Zajęcia dodatkowe pt. „Mały żeglarz” prowadzone są w roku szkolnym 2018/2019, w szkole, w ramach wolontariatu przez dwie nauczycielki, żeglarki: Beatę Bojanowską i Małgorzatę Lorkowską we współpracy ze szkołą żeglarską Kliwer. Od 1 października 2018 r. zajęcia odbywają się w szkole. Dotyczą tematów związanych z bezpiecznym przebywaniem nad wodą, ochroną środowiska i nauką podstaw żeglarskich. Uczestnicy zajęć „Mały żeglarz” uczą się budowy jachtu, poprawnego zapinania kapoka, udzielania pierwszej pomocy, wiązania węzłów żeglarskich, znaków żeglugi śródlądowej i śpiewania szant. Poznają działanie wiatru na jacht, zasady i komendy żeglarskie, eko zasady małego żeglarza. W maju i czerwcu 2019 r., chętni uczestnicy zajęć będą pływać na Zalewie Zegrzyńskim pod Warszawą . Uczniowie razem z rodzicami mogą popłynąć w rejs na jachtach kabinowych Antila. Również dzieci mogą pływać na jachtach klasy optimist - wszystko pod czujnym okiem i przy już indywidualnej współpracy z instruktorami ze szkoły żeglarskiej.