Aby zmienić wielkość czcionki oraz kontrast strony kliknij przyciski po prawej
x A A
A A A

Warsztaty Twórczego Pisania 

WARSZTATY TWÓRCZEGO PISANIA

 

Dnia 23 kwietnia 2015r., w naszej szkole, odbyła się uroczystość związana z obchodami Światowego Dnia Książki.
Głównym punktem programu uroczystości był finał projektu „Warsztaty twórczego pisania”, który powstał przy wsparciu Biura Edukacji w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne.
Dzień ten był szczególnie ważny dla uczestników projektu – uzdolnionych małych pisarzy, których dzieła były prezentowane tak uroczyście i honorowo…
Dla nich, ich rodziców oraz organizatorów projektu, to było bardzo ważne wydarzenie, finalizujące tygodnie ciężkiej, ale też niesamowicie satysfakcjonującej, twórczej pracy.
Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście: Pani Bożena Głażewska – Rzeźnik i Pani Edyta Krysiak z Biura Edukacji, Pan Burmistrz Wojciech Matyjasiak, Pani Teresa Jurczyńska – Owczarek – Przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów, Pani Mirosława Żurawska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania, Pani Magdalena Gogacz–inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Pan Paweł Szypowski – Przewodniczący Rady Rodziców SP 330.
Pani Dyrektor Joanna Skopińska podziękowała serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, a więc jego pomysłodawcom, organizatorom, koordynatorom, ale przede wszystkim uczestnikom – uczniom, którzy podjęli się trudu stworzenia własnej książki, którzy pozwolili na odkrycie, doszlifowanie i rozwiniecie drzemiącego w nich talentu i olbrzymiego potencjału oraz ich wspaniałym rodzicom, którzy z całych sił, z ogromnym zaangażowaniem wspierali, pomagali i dopingowali swoje pociechy.
Projekt miał dla nas ogromne znaczenie. Przede wszystkim dzieci miały okazję uczestniczyć w unikatowym przedsięwzięciu, jakim jest samodzielne napisanie i zilustrowanie książki, dzięki czemu rozwinęły swój warsztat twórczy, ale też umiejętność współpracy, dzielenia się doświadczeniami, przeżywania niesamowitych emocji towarzyszących podczas tworzenia wspólnego dzieła.
Bardzo ważnym elementem była tu również wspaniała, budująca współpraca między szkołą a rodzicami, współdziałanie na rzecz rozwoju dzieci.

 

Podczas uroczystości obejrzeliśmy prezentację podsumowującą warsztaty, a zamieszczone w niej zdjęcia doskonale zobrazowały wszystkie działania młodych autorów towarzyszące im w drodze do celu. Uczestniczka warsztatów, uczennica klasy 3c – Asia Schubert opowiedziała o tym, jak przebiegało to twórcze pisanie i zapewniła, że bardzo chętnie przeżyłaby taką przygodę raz jeszcze!
I wreszcie nastąpił moment szczególnie ważny dla naszych małych pisarzy.
Bardzo często słuchają oni książek różnych znanych i mniej znanych autorów literatury dziecięcej, czytanych im przez rodziców, czy nauczycieli i nie ma w tym nic niezwykłego. Tym razem niezwykłe było to, że to książki ich autorstwa były czytane – dla nich, ich rodziców, wychowawców, kolegów i koleżanek z klasy!
A ich fragmenty czytali nasi wspaniali goście!
Autorzy byli bardzo dumni i zaszczyceni, gdy kolejne osoby wybierały ich książkę i zaczynały czytać! Pani Teresa Jurczyńska – Owczarek, jako miłośniczka książek, serdecznie pogratulowała im i szczerze ucieszyła się, że dzieci miały okazję uczestniczyć w tak znakomitym projekcie, a Pani Edyta Krysiak i Pani Mirosława Żurawska opowiedziały śmieszne anegdotki zainspirowane treścią czytanych fragmentów.
Niewątpliwym miłośnikiem książek jest również z pewnością Pan Burmistrz, Wojciech Matyjasiak, który podczas czytania rozdziału wybranej przez siebie książki, zaprezentował również talent teatralny. Pan Burmistrz czytał z tak wielkim entuzjazmem, że nawet delikatne sugestie Pani Dyrektor, że inni też chcą poczytać nie były w stanie oderwać Go od lektury…
Kolejnym punktem programu było uroczyste wręczenie książek ich autorom.
Nasi twórcy z dumą odbierali swoje dzieła z rąk Pani Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Ursynów – Pani Mirosławy Żurawskiej oraz Przewodniczącej Rady Dzielnicy Ursynów – Pani Teresy Jurczyńskiej – Owczarek.
Punktem kulminacyjnym było uroczyste odsłonięcie Pomnika Książki, wykonanego przez uczniów SP 330 oraz otwarcie dwóch wystaw, przygotowanych przez Wydawnictwo „Dwie Siostry”.
Pierwsza z nich to interaktywna wystawa do książki „S.Z.T.U.K.A.”, a druga to wystawa „Mistrzowie Ilustracji” prezentująca ilustracje wybitnych artystów: Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej – Gabryś, Mirosławy Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik. Wystawy te można podziwiać w naszej szkole jeszcze przez 2 tygodnie.
Natomiast niezwykłe, pasjonujące książki autorstwa uczniów SP 330 zostały przekazane do biblioteki szkolnej, gdzie „rozchodzą się jak świeże bułeczki” i już następnego dnia rano wszystkie zostały wypożyczone…

I cóż…przygoda się skończyła, dostarczyła mnóstwo pozytywnej energii, niesamowitych wrażeń, wiele doświadczeń i cennych wspomnień, a nam, organizatorom projektu, pozostaje tylko radość z tego, że mogliśmy towarzyszyć naszym zdolnym dzieciakom w drodze do ich rozwoju i obserwować, jak rozkwitają…
Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Książki gotowe! Wszystkie są bardzo oryginalne, ciekawe i fascynujące, bogate w kolorowe ilustracje, zachęcają do czytania… Wszystkie dzieła są już w drukarni, a naszym młodym twórcom zostało już tylko przygotowanie okładek. Tym właśnie zajmowaliśmy się na naszym przedostatnim warsztacie.
Pracy było dużo i nie była ona łatwa, wymagała wiele cierpliwości, skupienia i precyzji, ale daliśmy radę! Młodych autorów nieustannie wspierali ich rodzice, którzy bardzo zaangażowali się w cały proces tworzenia oraz z olbrzymim zaangażowaniem pomagali w klejeniu okładek. Dzięki temu udało nam się podczas jednego spotkania przygotować okładki do wszystkich książek
(za co wspaniałym Rodzicom, serdecznie dziękujemy!)
Warsztat rozpoczęliśmy obejrzeniem filmu instruktażowego z introligatorni, na którym Pani Ada w roli głównej, uczyła, jak przygotować tekturę, przyciąć płótno, skleić i przygotować do szycia. A potem nastąpiło wybieranie koloru płótna, cięcie i klejenie. Teraz zostało już tylko wykończenie okładek, zszycie kart książek i wklejenie ich do środka.
Praca dobiega końca, wszyscy z niecierpliwością czekamy na ostateczny efekt.
Gratulacje dla twórców i wielkie podziękowania dla ich Rodziców!

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Po raz trzeci spotkaliśmy się z naszymi małymi twórcami. Na spotkanie została zaproszona ilustratorka. Opowiadała dzieciom skąd czerpie swoje inspiracje. Jakimi metodami można wykonać, ciekawe i atrakcyjne rysunki, które pokazują treść czytanej książki. Dzieci były zachwycone. W skupieniu oglądały książki, zwracając uwagę na wykonanie ilustracji.

Następnym etapem warsztatów było namalowanie przez naszych autorów książek swoich marzeń. Po namalowaniu, każde dziecko mogło zaprezentować swoje marzenia. Oczywiście warsztat nie mógłby się obyć bez bardzo interesujących pytań kierowanych do ilustratorki. Gość z cierpliwością godną Nobla odpowiadał na wszelkie pytania.

Warsztat miał na celu pokazanie naszym utalentowanym twórcom, w jaki sposób można tworzyć ilustracje do ich książek, jakie metody malowania można wykorzystać tak, aby ilustracja była interesująca i odzwierciedlała książkę.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Kolejny warsztat twórczego pisania za nami.
Tym razem młodzi pisarze spotkali się z autorką wielu cudownych książek dla dzieci, Panią Ewą Karwan – Jastrzębską. Pani Ewa opowiedziała o swojej pasji, inspiracjach i sztuce pisania. Odpowiedziała również na liczne pytania debiutujących pisarzy, udzieliła kilku cennych rad, pochwaliła zapał i pomysły uczestników naszych warsztatów oraz zmotywowała do dalszej pracy. Dzieci, pod czujnym okiem Pani Ewy, tworzyły pasjonujące historyjki i znów okazało się, że zadanie zostało wykonane znakomicie! Na zakończenie otrzymaliśmy w prezencie od Pani Ewy książkę jej autorstwa („Banda Michałka”) ze wspaniałą dedykacją oraz autografy dla wszystkich!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

W poniedziałek, 23 lutego, odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Warsztaty Twórczego Pisania”. Celem warsztatu było wprowadzenie uczestników w zasady projektu, określenie zakresu obowiązków młodych twórców, ustalenie regulaminu pracy opartej na zgodnym współdziałaniu, stworzenie atmosfery sprzyjającej efektywnej pracy.
Głównym „punktem programu” było spotkanie z Panią Moniką – przedstawicielką wydawnictwa „Wielka Litera”.
Pani Monika opowiedziała dzieciom, jakie są kolejne etapy powstawania książki, jak złożony jest proces twórczy, na czym polega praca autora, korektora, drukarza, ilustratora, redaktora, introligatora i wydawcy.
Nasi młodzi twórcy mieli również okazję wykazania się praktyczną wiedzą podczas zadania, które przygotowała dla nich Pani Monika. A zadanie łatwe nie było! Musieli przeredagować tekst, w którym były błędy stylistyczne, gramatyczne i ortograficzne… I oczywiście świetnie sobie poradzili!
Warsztat zakończył się podziałem na grupy, w których dzieci będą pracować nad swoją książką, pojawiły się pierwsze pomysły odnośnie tematyki oraz formy pracy. Biorąc pod uwagę entuzjazm i zaangażowanie uczestników, można przypuszczać, że powstaną ciekawe, fascynujące i wyjątkowe książki.
I tego Wam, młodzi twórcy, życzymy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kalendarium

Zobacz również:

 

 

 

http://edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/program-wars-i-sawa/logowis_230x80.jpg

 


 

      
 

        

 

       

 
        

  

      

 

      
 

 

Naszą stronę od 2017-10-11 odwiedziło: 78743 osób.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:

  1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Dokumenty – RODO”,
  2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
  3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
  4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej.
  5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
  6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
  7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
  8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
  9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
  10. klauzula informacyjna znajduje się również w linku „Klauzula informacyjna” w górnej części strony.

CIASTECZKA (cookies)

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.