Varsavianistyczna Szkoła

Termin i miejsce realizacji

Osoby odpowiedzialne

1.

"Raptularz warszawskiej Syreny" - spacer po Starym i Nowym Mieście.

15.10.2017r. godz. 15.00, zbiórka Plac Zamkowy przy kolumnie Zygmunta

Realizacja indywidualna

2.

"Śpiew Syreny" – sylwetka Krystyny Krahelskiej (film)

23.10.2017r. godz. 13.00, DK PROM Saska Kępa, ul. Brukselska 23

3.

Ks. Józef Poniatowski – bachant, żołnierz, bohater.(spacer)

18.10.2017r.godz. 10.00, zbiórka Plac Zamkowy

Realizacja indywidualna, ew. wychowawcy klas starszych

4.

Julian Kulski i zarząd okupowanej Warszawy (film)

30.10.2017r. godz. 13.00, DK PROM Saska Kępa, ul. Brukselska 23 (termin do potwierdzenia przez TPW)

5.

Mieszczanie warszawscy pod wodzą Jana Kilińskiego (spacer)

25.10.2017r.godz. 10.00, zbiórka Plac Żelaznej Bramy, pomnik T. Kościuszki

Realizacja indywidualna, ew. wychowawcy klas

6.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza

3.11.2017r.godz. 11.00 Plac Piłsudskiego

G. Wójcicka (Poczet Sztandarowy SP 330) , wychowawcy klas; zgłoszenia na adres: varsavanistyczna.szkola@tpw.org.pl

7.

Andrzej Trzebiński ps.Łomień – poeta, dramaturg (film z cyklu "Ślady")

6.11.2017r.godz. 13.00, DK PROM Saska Kępa, ul. Brukselska 23 (termin do potwierdzenia przez TPW)

8.

Powstanie Listopadowe – zryw, który rozpoczął się w Łazienkach Królewskich (spacer)

8.11.2017r.godz. 10.00, Agrykola , pomnik Jana III Sobieskiego

Realizacja indywidualna, I. Robak, wychowawcy klas

9.

Powstanie Styczniowe w cieniu Cytadeli (spacer)

15.11.2017r.godz.10.00, kościół Św. Anny

Realizacja indywidualna,I. Robak, wychowawcy klas

10.

Warszawa – dama w biało-czerwonej sukni (gra miejska)

17.11.2017r.godz....( do potwierdzenia przez TPW)

Wychowawcy klas

11.

"W cieniu prezydenta – Jan Pohoski" (film)

4.12.2017r. godz. 13.00, DK PROM Saska Kępa, ul. Brukselska 23 (termin do potwierdzenia przez TPW)

12.

Lekcje muzealne (Muzeum Niepodległości, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski i in.)

W terminach ustalonych z organizatorami.

Wychowawcy klas

13.

Inne działania z inicjatywy własnej (konkursy, wycieczki i spacery po Warszawie, spotkania z osobami znanymi i zasłużonymi dla miasta i in.)

W terminach ustalonych z  zainteresowanymi.

Koordynatrzy szkolni i wychowawcy klas

Bardzo prosimy wszystkich indywidualnych uczestników wydarzeń o systematyczne dokumentowanie działań w formie fotorelacji i krótkich opisów, a wychowawców klas prosimy również o wypełnianie kart varsavianistycznych (do pobrania w pokoju nauczycielskim).

Pełną dokumentację udziału w wydarzeniach varsavanistycznych prosimy przekazywać do szkolnych koordynatorek – Iwony Robak i Grażyny Wójcickiej.

Z poważaniem – szkolne koordynatorki Varsavianistycznej Szkoły

Z radością informujemy, że w bieżącym roku szkolnym podejmujemy nowe wyzwanie i rozpoczynamy działania, mające na celu uzyskanie II stopnia certyfikatu Varsavianistycznej Szkoły.

Zapraszamy wszystkich do indywidualnego udziału w wydarzeniach oferowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, a oddziały szkolne do organizowania klasowych wycieczek varsavianistycznych. Równocześnie prosimy wszystkich o zapoznanie się z regulaminem projektu (strona TPW, zakładka Varsavanistyczna Szkoła), by wyłonić grupę dzieci chętnych do zdobywania odznak Małego i Młodego Przyjaciela Warszawy (dotyczy uczniów z klas 1-7). W przyszłym tygodniu zorganizujemy spotkanie i podamy informacje szczegółowe na temat zasad zdobywania odznak.

Postaramy się również opracować i zamieścić na szkonej stronie oraz w e-dzienniku Librus harmonogram działań, prowadzonych pod naszą bezpośrednią opieką, ale ponieważ o niektórych wydarzeniach jesteśmy powiadamiane na kilka dni przed ich przebiegiem, prosimy o systematyczne śledzenie komunikatów na szkolnej stronie i w Librusie.

W najbliższym czasie zapraszamy na spacer po Starówce, a klasy starsze zachęcamy do zgłaszania się na projekcję filmu o Krystynie Krahelskiej.

Szczegółowe informacje podajemy poniżej:

15.10.2017r.

"Raptularz warszawskiej Syreny" - spacer po Starym i Nowym Mieście, w trakcie którego poszukamy ukrytych w detalach architektonicznych Syren, poznamy różne legendy i anegdoty związane z warszawską Syreną oraz zatrzymamy się na staromiejskich i nowomiejskich ulicach związanych z ulubionym żywiołem Syreny czyli wodą.

Spotkanie 15 października 2017 r. o godzinie 15.00 na Placu Zamkowym przed Kolumną Zygmunta. Spacer poprowadzi Agnieszka Martyka-Grudzień, wstęp wolny.

23.10.2017r.

"Śpiew Syreny" – sylwetka Krystyny Krahelskiej – poetki, kompozytorki, symbolu stolicy w filmie wyreżyserowanym przez Hannę Etemadi na podstawie wspomnień przyjaciół i narzeczonego K. Krahelskiej.

Projekcja w DK PROM Saska Kępa, ul. Brukselska 23 w godz. 13.00 – 15.00, liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązują zgłoszenia grup dokonywane na adres: varsavianistyczna.szkola@tpw.org.pl

Z poważaniem – szkolne koordynatorki projektu

(Grażyna Wójcicka klasy 1-3, Iwona Robak klasy 4-7)