Aby zmienić wielkość czcionki oraz kontrast strony kliknij przyciski po prawej
x A A
A A A

Wydanie drugie

 

 

numer 2 – grudzień 2013 r.
wydanie specjalne - świąteczne
    
 
 
    
 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – w naszej polskiej tradycji -

rodzinne, radosne, pełne smakołyków, prezentów i uśmiechu.

Życzymy Wam, Kochani Czytelnicy, wspaniałej, wielkiej, kolorowej i rozświetlonej setką światełek choinki, pod nią prezentów, o których marzycie, na stole wspaniałych, wigilijnych i świątecznych potraw, ale przede wszystkim rodzinnej, pełnej miłości atmosfery, uśmiechu i spełnienia marzeń.

A w Nowym 2014 Roku życzliwości, dobroci, szlachetności, odwagi, sukcesów i samych dobrych, i bardzo dobrych dni.

 

 
 

W NUMERZE

 
 polecamy:
 
 
¯ kącik poetycki -wiersze o zimie i świętach
 
¯ kącik literacki – opowiadanie wigilijne
 
¯ wywiad ze św. Mikołajem
 
¯ zrób to sam – praktyczny prezent gwiazdkowy
 
¯ polskie tradycje świąteczne
 
¯ kalendarz  niecodziennych świąt
 
¯ krzyżówka świąteczna
 
¯ lista bestselerów gwiazdkowych
 
¯ poczta redakcyjna – zapytaj Mandarynkę...

 

 

Kącik poetycki „MANDARYNKI”

 

- wiersze o zimie i świętach

 

 Idą już święta...

 

Każda buzia uśmiechnięta!

 

Jest choinka i prezenty,

 

I Mikołaj przyszedł święty.

 

Zanim każdy pójdzie spać,

 

Będziemy kolędy śpiewać i grać!

   

 

 

  Była sobie wielka choinka przystrojona w bombki…

 

No, a obok tej choinki stały małe trąbki.

 

Nagle przyszła dzieci zgraja…

 

I na trąbkach  kolędy pięknie grała!

 Napisała Ola z kl. 6a

 

 

 

                                                  

                                                                     

 

 

 

 

Kącik literacki „MANDARYNKI”  

- opowiadanie wigilijne

 

„ZMARTWIENIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”

Pewnego zimowego dnia w małym miasteczku Rovaniemi w Laponii święty Mikołaj   szykował się do rozdawania prezentów. Zamartwiał się, bo jeden z jego pomocników rozchorował się i nie miał żadnego zastępstwa za Mikiego – tak bowiem nazywał się chory elf.

Gdy święty Mikołaj poszedł zobaczyć, czy przyszły nowe listy, jeden szczególnie przykuł jego uwagę. Nadawcą był niejaki Artur. Mieszkał także w Laponii, w tym samym miasteczku parę ulic dalej. Święty Mikołaj zwrócił uwagę na ten list, ponieważ jego treść brzmiała tak:

                                                                        „Drogi Mikołaju!

Zauważyłem Cię, jak szedłeś do sklepu po ciasteczka. Byłeś zasmucony. Dlaczego? Słyszałem, że Miki jest chory. Wiem, bo jestem jego sąsiadem.  Czy brakuje Ci kogoś do pomocy? Chętnie Ci pomogę. Nie znam się na Twoich sekretach, ale szybko się uczę.

                     Proszę o odpowiedź.                 

                                                                  Pozdrawiam  Artur”

Święty Mikołaj musiał to przemyśleć. Gdy uznał, że warto prosić chłopca o pomoc, postanowił powiedzieć to Arturowi osobiście. Ubrał się i wyruszył. Dotarł do drzwi mieszkania Artura.

Zadzwonił. Otworzył mu Artur.

- Witam Cię,  Arturze. Postanowiłem przyjąć twoją propozycję - przywitał go św. Mikołaj.

- Bardzo się cieszę - odparł uradowany Artur. Jego marzenie się spełniało.

- Pakuj się, idziemy  - rozkazał św. Mikołaj.

W  kilka minut Artur był gotowy. Poszli razem do pracowni prezentów św. Mikołaja.

Później do pokoju, w którym miał mieszkać, a który zajmowali również Bombeczka

i Śnieżek. W krótkim czasie Artur nauczył się,  co jak działa, jak obsługiwać maszyny produkujące  wymarzone prezenty dzieci. Nauczył się także powozić sanie zaprzężone w renifery. Święty Mikołaj był bardzo zadowolony z nowego pomocnika. Do Świąt Bożego Narodzenia pozostawały już tylko dwa dni.

Święty Mikołaj rozdzielał dziś zadania na wigilijny wieczór. Artur wraz ze Śnieżkiem miał  powozić sanie, a Bombeczka miała pomagać św. Mikołajowi w rozdawaniu prezentów dzieciom. Ostatnie dni i godziny przed Gwiazdką wszystkie elfy wraz z Arturem pracowały jak mróweczki w mrowisku. Zdążyli ze wszystkim. Pozostało już tylko rozwieźć prezenty. Punktualnie o siedemnastej wraz z pierwszą gwiazdką na niebie zaprzęg św. Mikołaja rozrzucił na cały świat  świąteczne paczuszki.

Wszyscy  – św. Mikołaj i jego pomocnicy  byli szczęśliwi, że kolejny raz wszystko się udało, a obdarowane dzieci na całym świecie, że ich marzenia się spełniły. Wtedy święty Mikołaj serdecznie podziękował Arturowi i elfom, uznał, że teraz może odpocząć i poszedł spać.

Napisała Wiktoria z kl.5 a

 

 

WYWIAD ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

 

 

P: Czy łatwo w jedną noc rozdać miliardy prezentów?

O: Ho! Ho! Ho! To bardzo trudne, ale z pomocą elfów udaje się.

P: Czy to elfy tworzą prezenty?

O: Częściowo tak, ale prezenty dla najgrzeczniejszych dzieci tworzę sam.

P: Ile listów dostajesz od dzieci z całego świata?

O: Jest ich tyle, że nie da się zliczyć.

P: Czy lubisz swoją pracę?

O: Kocham! To cudowne uszczęśliwiać dzieci!

P: Czy jako małe dziecko chodziłeś do szkoły dla Mikołajów?

O: Nie.

P: W takim razie, jak zostaje się Mikołajem?

O: Gdy odejdzie Mikołaj, zbiera się TKWM i wybiera 5 kandydatów na nowego Mikołaja. Wybrańcy biorą udział w konkursie na Mikołaja. Ten, kto wygra, zostaje nowym świętym.

P: Co oznacza skrót TKWM?

O: Tajny komitet wyboru Mikołaja.

P: Jak się nazywa Twój ulubiony renifer i ile właściwie ich jest?

O: Reniferów jest 8. Mój ulubiony to Reksio, nazwałem go tak, bo uwielbiam tę bajkę.

P: Jak to możliwe, że renifery nie męczą się podczas tak długiego lotu?

O: W mojej siedzibie tworzę magiczny pył, dzięki któremu renifery latają i noszą takie ciężary.

P: Czy dostałeś listy od dzieci z naszej szkoły?

O: Tak, bardzo wiele!

Dziękujemy za wywiad.

 

Wywiad przeprowadziły Maja i Paulina z kl. 5a

 

Zrób to sam 

 

-  praktyczny prezent gwiazdkowy

 

 

      Kolorowy wazonik  

              

                    Przygotuj słoik – wielkość dowolna np.. po dżemie, kolorową   plastelinę lub masę solną: (szklanka mąki, szklanka soli, 3/4 szklanki wody), cekiny, koraliki i inne ozdoby, które masz w domu.

                    Zdejmij wieczko ze słoika, oklej plasteliną lub masą solną (oczywiście bez spodu). Po oklejeniu dodaj ozdoby według uznania. Jeśli pokrywałeś słoik masą solną, po wyschnięciu pomaluj ją farbami – najlepiej plakatowymi. Po ozdobieniu twój wazonik jest gotowy – nadaje się do kwiatków, do ołówków – może być doskonałym prezentem świątecznym, imieninowym lub urodzinowym.

 

      Korale 

 

                    Trzeba przygotować sporo pestek np. od jabłek  lub dyni (pomyśleć należy o tym odpowiednio  wcześniej). Wysuszone pestki nawlec za pomocą igły (ostrożnie) na żyłkę lub cienki sznureczek pomalować pestki lakierem do paznokci. I korale gotowe – ucieszyć mogą każdą niewiastę...

 

 

     Zakładka do książki

 

                    Przygotuj paski z grubszego kartonu o wymiarach np. 5cm na 20 cm ( tylko równo). Dowolną techniką ozdób - może być rysunek, naklejanka, wydzieranka. Brzegi zakładki można obszyć (dokładnie i równo) kolorową grubszą nitką. Zakładka gotowa – dla miłośników książek jak znalazł...

 

       
   

 

 

 

 

 

 

 

 

TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

 

                                          POLSKA WIGILIA

 

Wigilia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia – święta pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku.

Wieczerza wigilijna rozpoczynała się zawsze wspólną modlitwą i do końca miała charakter uroczysty i poważny. Do tradycji wigilijnych należy, aby do wieczerzy zasiadała parzysta liczba osób. Według dawnych zwyczajów ilość obrzędowych potraw wigilijnych powinna być nieparzysta – 7 jak 7 dni w tygodniu, 9 – na pamiątkę 9 chórów anielskich, 12 – na pamiątkę 12 apostołów. Nieparzysta ilość potraw miała zapewnić urodzaj w przyszłym roku. Stary zwyczaj nakazywał skosztowanie każdej potrawy, gdyż w przeciwnym wypadku tego, czego nie spróbowano, zabraknie w przyszłym roku. Stół nakrywano obowiązkowo białym obrusem, pod który kładziono siano, Jedno nakrycie pozostawiano dla niespodziewanego gościa. Do wieczerzy zasiadano, gdy na niebie pojawiała się pierwsza gwiazda.

Każde zdarzenie w tym dniu stanowiło podstawę do wróżb i przepowiedni przyszłości. W tym dniu niechętnie pożyczano, nie szyto, pilnowano, aby do domu w tym dniu pierwszy wszedł mężczyzna, a nie kobieta. Przyjście mężczyzny wróżyło na cały rok zdrowie, a kobiety - chorobę.

Najważniejszym momentem wigilijnej wieczerzy jest dzielenie się opłatkiem. Ma on w naszej tradycji wręcz mistyczne znaczenie. Istnieje do dzisiaj zwyczaj posyłania opłatka osobom bliskim, które nieobecne są przy stole wigilijnym. W innych krajach zwyczaj dzielenia się opłatkiem nie jest znany.

Jedną z najmłodszych tradycji wigilijnych jest strojenie choinki. Pojawiła się około 1910 r. początkowo na Mazurach, później w całej Polsce. Choinka to zawsze – świerk, jodła lub sosna, bo według wierzeń ludowych drzewa te zawierają w sobie życiodajne moce i mają cudotwórcze właściwości. Pod choinką prezenty – to dawny zwyczaj obdarowywania się w wigilijny wieczór.

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd – pieśni radości, wesela i szczęścia. Pierwsza polska kolęda pochodzi z 1424 roku „Zdrów Bądź  Królu Anielski”, późniejsza „Przybieżeli do Betlejem” z 1631 roku.

Do wieczerzy wigilijnej zasiadano, gdy na niebie pojawiała się pierwsza gwiazda. Po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu wzajemnych życzeń zasiadano do wieczerzy. Jadłospis potraw wigilijnych był tak pomyślany, by zawierał wszystkie płody rolne i leśne z całego roku. Były więc grzyby, orzechy i miód, kasze, zboża, jarzyny, owoce i ryby. Do najbardziej typowych i tradycyjnych potraw wieczerzy wigilijnej należały: barszcz z buraków, zupa grzybowa, bigos postny, kluski z makiem, kutia, piernik, jabłka i orzechy.

Niewiele dzisiaj zachowało się z prastarych obyczajów, ale trudno wyobrazić sobie święta bez choinki, opłatka na stole, prezentów pod choinką, śpiewanych lub dziś często już z płyt kolęd, potraw wigilijnych przygotowywanych według rodzinnych starych receptur, ale przede wszystkim bez wyjątkowej, magicznej atmosfery i nadzwyczajnego świątecznego nastroju - tak charakterystycznego dla naszej polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

 

Święty Mikołaj

 
 


Według podań, święty Mikołaj, po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, spontanicznie czczony przez wiernych.

 

         Święty Mikołaj, ze względu na przypisywane mu legendy, został postacią rozdającą prezenty dzieciom. Przedstawiany jest jako starzec z siwą brodą, w czerwono-białym płaszczu, z czerwoną czapka z białym pomponikiem i z workiem prezentów. Co roku w noc wigilijną (według dzieci) lata swymi saniami nad całym światem i grzecznym ludziom daje prezenty, a niegrzecznym rózgę.

 Sanie ciągną latające, magiczne renifery.

Dawane w wigilię przez rodziców prezenty dla dzieci, symbolizują piękny czyn św. Mikołaja. Dzieci, jednak wierzą, że prezenty znalezione pod choinką przyniósł właśnie on.

 

6 grudnia obchodzimy dzień św. Mikołaja - Mikołajki. Tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

Napisała Ola z kl. 6a

 

 

Kalendarz z niecodziennymi świętami

 

 

 

GRUDZIEŃ

 

6

Mikołajki

- to coś dla nas!

13

Dzień Telewizji dla Dzieci

- co będziesz oglądać?

20

Dzień Ryby                      

- smacznego!

24

Wigilia

- czy macie 12 potraw na stole?

25

Boże Narodzenie                                  

- prezenty dla wszystkich!

26

Boże Narodzenie                                  

 

30

Sylwester

- zabawa do białego rana!

 

 

STYCZEŃ

 

1

Światowy Dzień Pokoju                     

- masz porządek w swoim?

6

Dzień Filatelisty                                  

- ile masz w swojej kolekcji?             

9

Dzień Ligi Ochrony Przyrody           

- dbaj o przyrodę codziennie!   

14

Dzień Osób Nieśmiałych                    

- odwagi ! Odważ się!

16

Dzień Pikantnych Potraw                  

- ale ostre!

18

Dzień Kubusia Puchatka               

- najlepszego dla naszej redaktorki

23

Dzień bez Opakowań Foliowych        

- czy da się bez nich żyć?

31

Międzynarodowy Dzień Przytulania  

- odwagi! Chłopaki!

 

LUTY

 

2

Dzień Pozytywnego Myślenia                 

- szkoda, że nie codziennie!

9

Międzynarodowy Dzień Pizzy                

- mmm... pycha!

17

Dzień Kota                                    

- my mamy kota na punkcie mleka

21

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  

- to coś dla naszej Pani!

27

Dzień Dinozaura

 

27

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

 

 

 

KRZYŻÓWKA ŚWIĄTECZNA

 

1.      wieczerza, gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka

2.      przynosi je św. Mikołaj grzecznym dzieciom

3.      jadany na Wigilię czerwony z uszkami

4.      pieśń bożonarodzeniowa

5.      bez niego nie ma życzeń w Wigilię

6.      może być w galarecie albo po grecku

7.      drzewko świąteczne

8.      może być z kapustą

9.      … Mikołaj

10. ciasto, które zawiera mak

11. rozpoczynamy wieczerzę, gdy na niebie pojawi się pierwsza …

12. przed świętami w każdym domu, w całym mieszkaniu

13. pszenica + miód +mak + orzechy

 

Lista bestselerów gwiazdkowych:

 

 

Czy zastanawialiście się już , jakie prezenty gwiazdkowe wpiszecie na listę, którą wyślecie św. Mikołajowi?

 

 

               Redakcja podpowiada i poleca:

 

dla dziewczynek:

                            0 - 3 lata   

§  książeczki ze zwierzątkami

§  zabawki interaktywne

 

                               5 – 7 lat    

§  lalki i akcesoria MONSTER HIGH

§  gra „Było sobie życie”

                                     

                                      8  - 9 lat     

§   książki o zwierzętach HOLLY WEEB          

                        

                                         lat 10 +      

§  rolki

§  łyżwy

§  hulajnogi

§  gry

§  książki przygodowe

   dla chłopców:                        

                                         0 -3 lata      

§  zabawki interaktywne

§  klocki Lego (zgodnie z kategoria wiekową)

                          

 

                                           5 – 7 lat     

§  gra  „Ninja Go”

§  klocki Lego (zgodnie z kategorią wiekową)

§  gra „Było sobie życie”

 

                                            lat 9+     

§  rowery

§  deskorolki

 

 

 

Poczta redakcyjna...

 

                            

                                        ZAPYTAJ „MANDARYNKĘ”

 

 

 

 

 piszcie o swoich problemach osobistych,

 

 szkolnych, miłosnych i wszystkich i innych

 

przesyłajcie życzenia z dedykacją

 

pochwały i zażalenia

 

pomysły na ściągi

 

 możesz pozostać anonimowy

                                    

 najciekawsze e-maile będą umieszczane w naszej  gazecie

 

                  odpowiadamy na każdy e-mail

 

 
 

 

 

 

                                            

           piszcie śmiało

 

 

                

                                                     czekamy

                                                    nasz adres:

                                                    mandarynki330@wp.pl 

 

 

 

Kalendarium

Zobacz również:

 

 

 

http://edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/program-wars-i-sawa/logowis_230x80.jpg

 


 

      
 

        

 

       

 
        

  

      

 

      
 

 

Naszą stronę od 2017-10-11 odwiedziło: 78743 osób.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:

  1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Dokumenty – RODO”,
  2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
  3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
  4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej.
  5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
  6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
  7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
  8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
  9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
  10. klauzula informacyjna znajduje się również w linku „Klauzula informacyjna” w górnej części strony.

CIASTECZKA (cookies)

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.