Rok Kolberga

WIEJSKIE KLIMATY -  ŚWIETLICA

OSADA ORACZY

KLASA 3A

Podczas zielonej szkoły zwiedzaliśmy Osadę Oraczy, która znajduje się w sąsiedztwie kopalni
w Bochni. Poznaliśmy tam zajęcia ludzi żyjących w XIII wieku. Sami robiliśmy z wełny bransoletki
i splataliśmy sznury. Oglądaliśmy też stare chaty, w których kiedyś mieszkali ludzie. Mogliśmy sprawdzić, jak działał żuraw przy studni. Zobaczyliśmy też, w jaki sposób kiedyś otrzymywano sól.

ŚWIĘTO SZKOŁY

KLASA 3A

W tym roku obchodziliśmy Święto Szkoły na ludowo. Przygotowaliśmy taniec góralski „Zasiali górale”, a potem uczyliśmy się przyśpiewek góralskich i robiliśmy wycinanki. Był też smaczny, jak zawsze, poczęstunek.

DESECZKI Z MOTYWAMI LUDOWYMI

KONCERT  WIOSENNY  Z  OSKAREM  KOLBERGIEM  W  TLE

KOLBERGOWA  NUTKA

INTEGRACYJNY  KONCERT  LUDOWY  KLAS 0

PROMNYMI  TROPIMY  POLSKI  FOLKLOR  ŚLADAMI  OSKARA  KOLBERGA

ROK KOLBERGA

KLASA 1F

Nasza klasa, z racji obchodów Roku Kolberga, przygotowała prace plastyczne, które zostały wywieszone na wystawie w łączniku szkolnym.

ROK OSKARA KOLBERGA – LUDOWE POKAZY

KLASA 2C

W piątek, 30 maja, uroczyście podsumowaliśmy swoje działania związane z obchodami Roku Oskara Kolberga. Wykonane wcześniej ludowe wycinanki i ilustracje regionalnej zabudowy, mebli oraz strojów umieściliśmy na wystawie w sali 201 i w jej sąsiedztwie. Przygotowaliśmy też pokaz ludowej zabawy ruchowej do piosenki „Uciekła mi przepióreczka”, zapisanej w bogatych zbiorach Oskara Kolberga. Ponieważ piosenka jest popularna w wielu regionach Polski, nasz występ ubarwiały cztery dziewczynki w strojach krakowskich i jedna w łowickim. Największe zainteresowanie wzbudzał oryginalny łowicki wełniak, w którym Emilka poruszała się bardzo sprawnie i z wdziękiem. A nie było łatwo, bo to piękny, ale ciężki i niezbyt wygodny strój!

ROK OSKARA KOLBERGA – POZNAJEMY KURPIE

W poniedziałek, 19 maja, odwiedziliśmy w Wachu Prywatne Muzeum Kurpiowskie, które jest prowadzone przez panią Laurę i pana Zdzisława od 2009 roku. Gospodarze powitali nas
w tradycyjny sposób, wychodząc przed bramę domostwa. Obejrzeliśmy całe obejście, poznaliśmy stare narzędzia, przyjrzeliśmy się pięknym kwiatom, serwetkom, biżuterii i innym arcydziełom kurpiowskiej sztuki ludowej. Potem udaliśmy się z panem Zdzisławem na pole z pokładami bursztynu. Kopaliśmy z zapałem, by każdy z nas mógł pochwalić się cennym kamieniem w swoim domu. Zmęczeni pracą wróciliśmy do zagrody, gdzie pani Laura zaprosiła nas do wykonywania kartek ozdobnych. Najtrudniej było zwijać krepinę według kurpiowskiego zwyczaju formowania bibułowych kwiatów, ale daliśmy radę i każdy z nas przygotował piękną laurkę dla mamy. Ponieważ przy pracy straciliśmy dużo energii, pani Laura poczęstowała nas ciastem własnego wypieku
i kompotem z winogron, zbieranych w ogrodzie pani Laury. Na zakończenie pobytu w kurpiowskim gospodarstwie pan Zdzisław zorganizował nam zabawy w starym stylu. Były wyścigi w workach i w stanowczo za dużych kaloszach, był rzut do celu i pokonywanie linowych tras...Ogólnie było super! Szkoda tylko, że nie mogliśmy wykupić wszystkich pamiątek, bo ozdoby z bursztynu (wykonane przez pana Zdzisława) i różne arcydzieła szydełkarskie pani Laury były tak piękne, że trudno było dokonywać wyboru.

PRYWATNE MUZEUM KURPIOWSKIE

KLASA 1 D

WYSTRÓJ SALI W STYLU ŁOWICKIM

KLASA 3 E

MUZEUM ETNOGRAFICZNE

KLASA 1A

KARTKI ŚWIĄTECZNE - ŚWIETLICA

WIELKANOCNE OZDOBY NA ŚWIETLICOWY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

KLASA 1 D

ZGODNIE Z TRADYCJĄ I OBYCZAJEM...

KLASA 2C

Środa,16 kwietnia, była ostatnim dniem szkolnym przed feriami świątecznymi. Poświęciliśmy ją na poznawanie i podtrzymywanie tradycji, związanych z Wielkanocą. Najpierw poznaliśmy różne symbole i obyczaje świąteczne z różnych regionów Polski, bo klasy trzecie pod kierunkiem pani Ali przygotowały apel okolicznościowy. Potem w klasie czytaliśmy baśnie ze zbiorów Oskara Kolberga
i rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych w naszych rodzinach. Na koniec urządziliśmy kraszankową bitwę, a pani Marta zapewniła nam czekoladowy „dyngus”. Oczywiście, by tradycjom stało się zadość, na koniec dnia pani Grażyna razem z panią Martą urządziły nam „śmigus”. Było słodko, wesoło i ...bardzo mokro!

KIERMASZ ŚWIETLICOWEGO RĘKODZIEŁA

WYCINANKI LUDOWE - ŚWIETLICA

SKANSEN

KLASA 3C

KLASA 1D

MAZOWSZE

OSTATKI

SKANSEN KADZIDŁO

KLASA 0B

Dnia 3 kwietnia klasa wybrała się na wycieczkę do Skansenu w Kadzidle. Wyjazd zorganizowany był pod kątem roku Oskara Kolberga. Podczas  wycieczki oglądaliśmy tradycyjne budownictwo ludowe z terenu Puszczy Kurpiowskiej oraz uczestniczyliśmy w warsztatach z twórczynią ludową. Pod okiem naszej gospodyni, wykonaliśmy palmę wielkanocną oraz byśki z ciasta.

KLASA 2C WŁĄCZA SIĘ W OBCHODY

ROKU OSKARA KOLBERGA

W minionym tygodniu dużo czasu świetlicowego poświęciliśmy wytężonej pracy. Pod kierunkiem pani Marty i z nieznaczną pomocą naszej pani, przygotowaliśmy włóczkowe zajączki oraz wedle rodzimych tradycji ludowych – kurczaczki z włóczki i na kraszankach. Czerpiąc inspirację ze zbiorów Oskara Kolberga i posługując się technikami znanymi naszym babciom, wykonaliśmy wielkanocne ozdoby na świetlicowy kiermasz świąteczny. Przygotowaliśmy też kartki, które wyślemy do rodzin naszych Patronów i wszystkich przyjaciół szkoły.