Wykaz lektur

 



 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

LISTA LEKTUR DLA KLAS I

według  nowej podstawy programowej z 2017r.

 

 

1.   "Baśnie" (do wyboru) Hans Christian Andersen,

2.   "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" Justyna Bednarek,

3.   Wiersze ze zbioru "Brzechwa dzieciom" Jan Brzechwa,

4.   "Cukierku, ty łobuzie!" Waldemar Cichoń,

5.   "Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą" Agnieszka Frączek,

6.   „Nasza mama czarodziejka” Joanna Papuzińska,

7.   "Kapelusz Pani Wrony" Danuta Parlak,

8.   „Pamiętnik Czarnego Noska” Janina Porazińska,

9.   "Wiersze dla dzieci" Julian Tuwim,

         10.    "O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w  baśniach i legendach" Barbara Tylicka,

       11.    "Najpiękniejsze wiersze" Danuta Wawiłow.

 

 

 

LISTA LEKTUR DLA KLAS II

 

 

1.   „Baśnie”  (do wyboru) Hans Christian Andersen,

2.   „Zaczarowana zagroda” Czesław Centkiewicz,

3.   „Puc, Bursztyn i goście” Jan Grabowski,

4.   „Detektyw Pozytywka” Grzegorz Kasdepke,

5.   „Przygody Filonka Bezogonka” Gosta Knutsson,

6.   „Kubuś Puchatek” Alan Alexander Milne,

7.   „Bajki” Charles Perrault,

8.   „Szewczyk Dratewka” Janina Porazińska,

9.   „Wiersze” Julian Tuwim,

        10.    „Dziadek i niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki.

 

 

 

LISTA LEKTUR DLA KLAS III

 

 

 

1.   „Baśnie”  (do wyboru) Hans Christian Andersen,

2.   „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” Alina i Czesław Centkiewiczowie,

3.   „Dzieci Pana Astronoma” Wanda Chotomska,

4.   „Mikołajek” René Gościnny, Jean-Jacques Sempé,

5.   „Oto jest Kasia” Mira Jaworczakowa,

6.   „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren,

7.   „Asiunia” Joanna Papuzińska,

8.   „O psie, który jeździł koleją” Roman Pisarski,

9.   „O dwunastu miesiącach” Janina Porazińska,

        10.    „Mikołajek” René Gościnny, Jean-Jacques Sempé.

 

 

 

 



 

 

 

LEKTURY KLAS 4 – 7

 

KLASY 4

(według nowej podstawy programowej z 2017 roku)

 

UWAGA!

Pozostałe lektury obowiązkowe w klasach 4 będą omawiane na lekcjach języka polskiego w terminach wybranych przez nauczycieli.

Wykaz pozostałych lektur obowiązkowych:

Adam Mickiewicz „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (opisy)

Józef Wybicki „Mazurek Dąbrowskiego”

Wybrane podania i legendy polskie

Wybrane baśnie polskie i europejskie

Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima

 

 

KLASA 4a

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Jan Brzechwa

„Akademia Pana Kleksa”

wrzesień / październik

2)

Frances Burnett

„Tajemniczy ogród”

listopad

3)

Joanna Olech

„Dynastia Miziołków”

grudzień

4)

Janusz Christa

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)

luty

5)

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

„Mikołajek” (wybrane opowiadania)

marzec

 

 

KLASA 4b

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

„Mikołajek” (wybrane opowiadania)

wrzesień / październik

2)

Jan Brzechwa

„Akademia Pana Kleksa”

listopad

3)

Frances Burnett

„Tajemniczy ogród”

grudzień

4)

Joanna Olech

„Dynastia Miziołków”

luty

5)

Janusz Christa

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)

marzec

 

 

KLASA 4d

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Janusz Christa

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)

wrzesień / październik

2)

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

„Mikołajek” (wybrane opowiadania)

listopad

3)

Jan Brzechwa

„Akademia Pana Kleksa”

grudzień

4)

Frances Burnett

„Tajemniczy ogród”

luty

5)

Joanna Olech

„Dynastia Miziołków”

marzec

 

 

KLASA 4e

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Joanna Olech

„Dynastia Miziołków”

wrzesień / październik

2)

Janusz Christa

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)

listopad

3)

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

„Mikołajek” (wybrane opowiadania)

grudzień

4)

Jan Brzechwa

“Akademia Pana Kleksa”

luty

5)

Frances Burnett

„Tajemniczy ogród”

marzec

 

 

KLASA 4f

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Frances Burnett

„Tajemniczy ogród”

wrzesień / październik

2)

Joanna Olech

„Dynastia Miziołków”

listopad

3)

Janusz Christa

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)

grudzień

4)

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

„Mikołajek” (wybrane opowiadania)

luty

5)

Jan Brzechwa

“Akademia Pana Kleksa”

marzec

 

 


 

KLASY 5

 

KLASA 5a

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Jan Parandowski

„Przygody Odyseusza”

wrzesień

2)

Ferenc Molnar

„Chłopcy z Placu Broni”

październik

3)

Dorota Terakowska

„Władca Lewawu”

listopad

4)

Mark Twain

„Przygody Tomka Sawyera”

luty

5)

Anna Onichimowska

„Daleki rejs”

marzec

6)

Henryk Sienkiewicz

„W pustyni i w puszczy”

kwiecień

7)

Lucy Maud Montgomery

„Ania z Zielonego Wzgórza”

maj

 

 

KLASA 5b

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Lucy Maud Montgomery

„Ania z Zielonego Wzgórza”

wrzesień

2)

Jan Parandowski

„Przygody Odyseusza”

październik

3)

Ferenc Molnar

„Chłopcy z Placu Broni”

listopad

4)

Dorota Terakowska

„Władca Lewawu”

luty

5)

Mark Twain

„Przygody Tomka Sawyera”

marzec

6)

Anna Onichimowska

„Daleki rejs”

kwiecień

7)

Henryk Sienkiewicz

„W pustyni i w puszczy”

maj

 

 

KLASA 5c

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Henryk Sienkiewicz

„W pustyni i w puszczy”

wrzesień

2)

Lucy Maud Montgomery

„Ania z Zielonego Wzgórza”

październik

3)

Jan Parandowski

„Przygody Odyseusza”

listopad

4)

Ferenc Molnar

„Chłopcy z Placu Broni”

luty

5)

Dorota Terakowska

„Władca Lewawu”

marzec

6)

Mark Twain

„Przygody Tomka Sawyera”

kwiecień

7)

Anna Onichimowska

„Daleki rejs”

maj

 

 

KLASA 5d

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Anna Onichimowska

„Daleki rejs”

wrzesień

2)

Henryk Sienkiewicz

„W pustyni i w puszczy”

październik

3)

Lucy Maud Montgomery

„Ania z Zielonego Wzgórza”

listopad

4)

Jan Parandowski

„Przygody Odyseusza”

luty

5)

Ferenc Molnar

„Chłopcy z Placu Broni”

marzec

6)

Dorota Terakowska

„Władca Lewawu”

kwiecień

7)

Mark Twain

„Przygody Tomka Sawyera”

maj

 

 

KLASA 5e

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Mark Twain

„Przygody Tomka Sawyera”

wrzesień

2)

Anna Onichimowska

„Daleki rejs”

październik

3)

Henryk Sienkiewicz

„W pustyni i w puszczy”

listopad

4)

Lucy Maud Montgomery

„Ania z Zielonego Wzgórza”

luty

5)

Jan Parandowski

„Przygody Odyseusza”

marzec

6)

Ferenc Molnar

„Chłopcy z Placu Broni”

kwiecień

7)

Dorota Terakowska

„Władca Lewawu”

maj

 

 


 

 

KLASY 6

 

KLASA 6a

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Edmund Niziurski

„Sposób na Alcybiadesa”

wrzesień

2)

Eric-Emmanuel Schmitt

„Oskar i pani Róża”

październik

3)

Antonie de Saint-Exupery

„Mały Książę”

listopad

4)

Karol Dickens

„Opowieść Wigilijna”

grudzień

5)

Irena Jurgielewicz

„Ten obcy”

luty

6)

Kornel Makuszyński

„Szatan z siódmej klasy”

marzec

7)

Frances Hodgson Burnett

„Tajemniczy ogród”

kwiecień

8)

Antonina Domańska

„Historia żółtej ciżemki”

maj

9)

Jan Mela

„Poza horyzonty”

czerwiec – I połowa

10)

Stanisław Lem

„Bajki robotów”

czerwiec – II połowa

 

 

KLASA 6b

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Kornel Makuszyński

„Szatan z siódmej klasy””

wrzesień

2)

Frances Hodgson Burnett

„Tajemniczy ogród”

październik

3)

Irena Jurgielewicz

„Ten obcy”

listopad

4)

Karol Dickens

„Opowieść Wigilijna”

grudzień

5)

Eric-Emmanuel Schmitt

„Oskar i pani Róża”

luty

6)

Antoine de Saint-Exupery

„Mały Książę”

marzec

7)

Antonina Domańska

„Historia żółtej ciżemki”

kwiecień

8)

Edmund Niziurski

„Sposób na Alcybiadesa”

maj

9)

Jan Mela

„Poza horyzonty”

czerwiec – I połowa

10)

Stanisław Lem

„Bajki robotów”

czerwiec – II połowa

 

 

KLASA 6c *s

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Frances Hodgson Burnett

„Tajemniczy ogród”

październik

2)

Karol Dickens

„Opowieść Wigilijna”

grudzień

3)

Irena Jurgielewicz

„Ten obcy”

luty

4)

Kornel Makuszyński

„Szatan z siódmej klasy”

kwiecień

5)

Edmund Niziurski

„Sposób na Alcybiadesa”

maj

 

 

 


 

 

KLASY 7

(według nowej podstawy programowej z 2017 roku)

 

UWAGA!

Pozostałe lektury obowiązkowe w klasach 7 będą omawiane na lekcjach języka polskiego w terminach wybranych przez nauczycieli.

Wykaz pozostałych lektur obowiązkowych:

Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

Ignacy Krasicki „Żona modna”

Adam Mickiewicz „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Pan Tadeusz” (historia Polski)

Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Liberta

 

 

 

KLASA 7a

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Adam Mickiewicz

„Dziady” część II

wrzesień

2)

Henryk Sienkiewicz

„Quo vadis”

październik

3)

Stefan Żeromski

„Siłaczka”

listopad

4)

Charles Dickens

„Opowieść wigilijna

grudzień

5)

Nancy H. Kleinbaum

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

luty

6)

Henryk Sienkiewicz

„Krzyżacy”

marzec

7)

Aleksander Fredro

„Zemsta”

kwiecień

8)

Henryk Sienkiewicz

„Latarnik”

maj

 

 

KLASA 7b

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Henryk Sienkiewicz

„Quo vadis”

wrzesień

2)

Adam Mickiewicz

„Dziady” część II

październik

3)

Henryk Sienkiewicz

„Latarnik”

listopad

4)

Charles Dickens

„Opowieść wigilijna

grudzień

5)

Aleksander Fredro

„Zemsta”

luty

6)

Nancy H. Kleinbaum

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

marzec

7)

Henryk Sienkiewicz

„Krzyżacy”

kwiecień

8)

Stefan Żeromski

„Siłaczka”

maj

 

 

KLASA 7c

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Aleksander Fredro

„Zemsta”

wrzesień

2)

Stefan Żeromski

„Siłaczka”

październik

3)

Henryk Sienkiewicz

„Krzyżacy”

listopad

4)

Charles Dickens

„Opowieść wigilijna”

grudzień

5)

Henryk Sienkiewicz

„Quo vadis”

luty

6)

Henryk Sienkiewicz

„Latarnik”

marzec

7)

Adam Mickiewicz

„Dziady” część II

kwiecień

8)

Nancy H. Kleinbaum

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

maj

 

 

KLASA 7d

 

 

 

Autor

Tytuł

Termin

1)

Stefan Żeromski

„Siłaczka”

wrzesień

2)

Aleksander Fredro

„Zemsta”

październik

3)

Henryk Sienkiewicz

„Quo vadis”

listopad

4)

Charles Dickens

„Opowieść wigilijna”

grudzień

5)

Henryk Sienkiewicz

„Krzyżacy”

luty

6)

Adam Mickiewicz

„Dziady” część II

marzec

7)

Nancy H. Kleinbaum

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

kwiecień

8)

Henryk Sienkiewicz

„Latarnik”

maj

 

 

 



 

Kalendarium

Zobacz również:

 

 

 

http://edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/program-wars-i-sawa/logowis_230x80.jpg

 


 

      
 

        

 

       

 
        

  

      

 

      
 

 

Naszą stronę od 2017-10-11 odwiedziło: 34301 osób.