ZIELONE LEKCJE

2018-05-11

Dnia 8 maja odbyły się kolejne „zielone lekcje” w szkolnym botanicznym ogródku dydaktycznym. Uczniowie otrzymali karty pracy i rozbiegli się po ogrodzie, z zapałem poszukując kwitnących roślin.  Każdą roślinę opisali nazwą polską i łacińską. Nie pominęli stokrotki pospolitej i mniszka lekarskiego, popularnie nazywanego mleczem. Nina z klasy piątej, niczym rasowy detektyw, wypatrzyła kwitnącego jastrzębca kosmaczka. Rośliny te są przez wielu ogrodników tępione jako uciążliwe chwasty, ale inni doceniają ich właściwości lecznicze. Okazało się, że wielu uczestników „zielonej lekcji” nie rozpoznało  konwalii majowej. Z pewnością jednak piękny zapach kwiatów pomoże zapamiętać im  tę „majową” bylinę. Uczestnicy lekcji odnotowali kwitnące: kasztanowce, lilaki, niezapominajki, kiścienia, żurawki, brunerę, smagliczkę, bergenię, kalinę sztywnolistną,  kosaćce, wilczomlecze, rogownicę kutnerowatą, kocimiętkę, barwinka, tulipany oraz  przekwitłą piękną wiśnię japońską. Wciąż zjawiskowo kwitną dwa okazy piwonii krzewiastej, podarowane nam przez ogród botaniczny PAN w Powsinie. Do odkrycia zostały jeszcze inne rośliny o  niepozornych kwiatach – to będzie wyzwanie dla uważnych tropicieli, natomiast olbrzymie otwierające się powoli czosnki zauważą z pewnością wszyscy. Maj i czerwiec to czas ogrodowych niespodzianek, zapraszamy więc na kolejne spotkania. Wszystkich  chętnych prosimy o wpisanie się na listę w sali 301, starannie wypełnione karty pracy zaowocują dodatkową dobrą oceną z przyrody!