Aby zmienić wielkość czcionki oraz kontrast strony kliknij przyciski po prawej
x A A
A A A

WRÓBLOLICZENIE

WRÓBLOLICZENIE
2019-03-12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

dnia 20 marca obchodzimy międzynarodowy Dzień Wróbla. W związku z tą zbliżającą się datą po raz drugi Fundacja Psubraty razem z OTOP zapraszają na akcję liczenia warszawskich wróbli i mazurków "Wróbliczenie", która odbędzie się w najbliższy weekend, w dniach : 16 - 17 marca 2019. Jest to akcja typu "Citizen science" gdzie każdy z mieszkańców Warszawy może uczestniczyć w zbieraniu danych o charakterze naukowym.

 

Informacje o przygotowanej przez nas akcji są na: https://wroble.org/

 

Jest to świetna okazja do integracji i odkrycia swojej okolicy na nowo.

Jeśli będą Państwo zainteresowani, prześlę szczegółowe informacje jak się zapisać.

Wszystko opisane jest też na stronie: https://wroble.org/wez-udzial/

 

Dlaczego liczymy wróble i mazurki

 

Obecność tych przyjaznych i rozćwierkanych ptaków w mieście często mówi nam o stanie zieleni miejskiej, czy między blokami znajdują się krzewy, czy trawniki nie są za często i zbyt nisko koszone. Liczba wróbli w ostatnich spadała od 2000 roku. Do roku 2011 ubyła jedna czwarta wróbli i 40 proc. mazurków, ale już w 2011 r. nastąpił wyraźny wzrost. Jednym z kluczowych czynników jest ostrość zim, a wiodące znaczenie ma występowanie dwóch ostrych lub łagodnych zim z rzędu. Szacunki te są jednak oparte na wynikach monitoringu prowadzonego na obszarach wiejskich. Nasze "Wróbliczenie" na terenie miasta Warszawa byłoby świetnym uzupełnieniem danych z terenów niezurbanizowanych.

 

Jak włączyć się w liczenie?

 

Każdy z Państwa czytelników może włączyć się w akcję. Dlatego bardzo prosimy o nagłośnienie tego tematu. Poniżej w punktach wskazuję w jaki sposób można się włączyć w liczenie mazurków i wróbli.

 

Poniżej wklejam krótką instrukcję dotyczącą tego jak się zapisać.

 1. Wybierz powierzchnię, na której chcesz policzyć korzystając z mapy na stronie:
  https://wroble.org/wez-udzial/

 

 

 

 1. Następnie wypełnij formularz (znajduje się on poniżej mapy na stronie: https://wroble.org/wez-udzial/
  Wpisz numery obszarów z mapki (możesz wybrać więcej niż jeden obszar)

 

 

 

 1. W najbliższy weekend: 16-17 marca policz wróble i mazurki używając smartfona i formularza znajdującego się na: https://wroble.org/ pod przyciskiem >>WPROWADŹ WYNIKI<<

 

 

 1. Po otwarciu formularza, strona internetowa poprosi Cię o dostęp do Twojej lokalizacji. Zgódź się - dzięki temu będziesz mógł wprowadzić obserwacje w terenie. Wprowadzaj obserwacje: liczbę ptaków (pojedyncze ptaki lub całe grupki, wróble i mazurki bardzo lubią towarzystwo ), a także podstawowe informacje o otoczeniu. 
  Każdą obserwację potwierdź przyciskiem >>ZATWIERDŹ<<

 

 

 

Co jeszcze możemy zrobić dla wróbli?

 

W miastach wróble nauczyły się korzystać z tak zwanych stropodachów. Niewykorzystywane w żaden sposób przez człowieka, stały się miejscem, gdzie wróble chętnie zakładają gniazda. Warto dowiedzieć się, czy administracje budynków nie planują zamurowywania do nich dostępu - w takim przypadku wróble stracą dogodne miejsca lęgowe. Jeśli doszło już do zamurowania czy zamknięcia otworów w budynku, warto pomyśleć o skrzynce lęgowej dla wróbli.

 

Warto zadbać też o obecność gęstych i wysokich krzewów, gdzie zimą wróble będą mogły schować się przed drapieżnikami, spędzić noc, a wiosną poszukiwać tam owadów do wykarmienia piskląt.

 

Wróble są przede wszystkim ziarnojadami. Niestety częste koszenie trawników i przycinanie krzewów pozbawiają je bazy pokarmowej. Proces "sterylizacji" miast (ale i w coraz większym stopniu wsi), jaki nastąpił w ostatnich dekadach gwałtownie zachwiał ich liczebnością. Strzyżenie trawników "do gołej ziemi" i walka z dziką roślinnością prowadzi zarówno do zmniejszenia dostępności ziaren zbóż, jak i liczby owadów. Walka z przyrodą w miastach ma jeszcze jeden negatywny efekt: prowadzi do coraz większej alergii kolejnych pokoleń.

 

Namawiajmy też sąsiadów, na niewypuszczanie bez opieki kotów. Jeden kot jest w stanie zabić nawet kilkaset ptaków rocznie, w tym bezbronne podloty. Z powodu miłości do kotów, często zapominamy, że to nie jest dzikie zwierzę, tylko kot domowy. Natomiast w naturze liczebność drapieżników jest setki razy mniejsza.

 

Zapraszamy także po więcej informacji oraz zdjęcia wróbli i mazurków na strony:

https://wroble.org

 

https://www.facebook.com/wrobliczenie/

 

strona wydarzenia na fb:https://www.facebook.com/events/556452584867439/

 

 

 

Gdyby potrzebowali Państwo dodatkowe wyjaśnienia, zapraszam do kontaktu:

 

Fundacja Psubraty

Barbara Grzebulska

tel. 7664 443 189

b.grzebulska@psubraty.pl

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Barbara Grzebulska

Fundacja Psubraty

b.grzebulska@psubraty.pl • m. +48 664-443-189 • https://psubraty.pl/

 

  

Zobacz także:

Kalendarium

Zobacz również:

 

 

 

http://edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/program-wars-i-sawa/logowis_230x80.jpg

 


 

      
 

        

 

       

 
        

  

      

 

      
 

 

Naszą stronę od 2017-10-11 odwiedziło: 67689 osób.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:

 1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Dokumenty – RODO”,
 2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
 3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
 4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej.
 5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
 6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
 7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
 8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
 9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
 10. klauzula informacyjna znajduje się również w linku „Klauzula informacyjna” w górnej części strony.